Napisany przez 10:40 pm Trening wytrzymałościowy

Kolarstwo górskie dla początkujacych

kolarstwo górskie - mtb

Kolarstwo górskie to przyjemny i satysfakcjonujący sport, który mogą uprawiać osoby w każdym wieku i na każdym poziomie zaawansowania. Dla tych, którzy dopiero zaczynają, kluczem jest dobry początek przygody z MTB. Zacznij od wybrania dobrej jakości roweru górskiego, który będzie pasował do Twojej budowy ciała i preferowanego stylu jazdy. Na swoją pierwszą jazdę górską możesz rower bez problemu wypożyczyć – obecnie w niemal każdej górskiej miejscowości znajdziemy wypożyczalnię rowerów. Następnie wybierz trasę na swoją pierwszą wycieczkę – musi być na tyle łatwa, żeby nie zniechęciła Cię swoją trudnością, ale jednocześnie powinna być dość satysfakcjonująca by zachęciła do powrotu na rower. Poniższy artykuł pomoże Ci poznać podstawowe rodzaje rowerów górskich, wskaże miejsca odpowiednie na pierwsze kroki w MTB i pomoże przygotować na wyprawy.

Wybrane rodzaje kolarstwa górskiego

Istnieją różne rodzaje kolarstwa górskiego, które różnią się od siebie zarówno charakterem jazdy jak i wykorzystywanymi rowerami. Początkowo istniało jedynie kolarstwo górskie (MTB), które było mieszanką podjazdów i zjazdów na różnych terenach. Wraz ze wzrostem popularności tego sportu, pojawiły się zawody i styl jazdy nastawiony na szybkość pokonywanych tras. W ten sposób narodziło się XC (Cross Country) oraz kolarstwo przełajowe.

Kolarstwo górskie przybiera wiele różnych form – tutaj przykład jazdy na poraniczu enduro i all mountian

Kolejnym rodzajem MTB zdobywającym coraz szerszą popularnośc jest jazda all-mountain/enduro. Ten pierwszy rodzaj jest swoistym powrotem do źródeł MTB – jazdą po szlakach i trasach górskich bez nastawienia zawodniczego. Z kolei Enduro jest bardziej intensywną wersją jazdy All Mountain, bardziej nastawioną na zjazd aniżeli podjazd. Trasy wybierane przez kolarzy Enduro zwykle obejmują bardziej techniczne elementy, często o poziomie trudności zbliżonym do tras zjazdowych. Organizowane zawody Enduro zwykle mają charakter zawodów etapowych.

Kolejnym rodzajem kolarstwa górskiego są sporty grawitacyjne, zwykle uprawiane w bike parku (Downhill, Freeride). Fani tych sportów używają wytrzymałych rowerów , zwykle full suspension, stworzonych specjalnie z myślą o jeździe „w dół”. To co odróżnia te rodzaje MTB od pozostałych, to fakt stosowania pełnych kasków (Full Face), ochraniaczy i zbroi. To konieczne by zmniejszyć ryzyko kontuzji podczas upadków, które w trudnym terenie mogą zdarzać się dosyć często.

Rodzaje rowerów górskich

Obecnie wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów rowerów górskich, z których każdy ma swoje optymalne przeznaczenie. Rowery ścieżkowe (trail) są przeznaczone do jazdy all-mountain i mają zawieszenie o skoku 120 do 140 mm, które pochłania nierówny teren, pozwalając jednocześnie sprawnie podjeżdząc i zjeżdżać. To prawdopodobnie najlepszy rodzaj roweru dla osób, które chcą spróbować jazdy górskiej, ale nie są jeszcze pewne do końca ostatecznego kierunku.

rower górski all mountain
Ściezkowy rower górski to dobry wybór na początek. 120 mm skoku nie przeszkadza na podjazdach, ale wybacza zdecydowanie więcej podczas zjazdów

Rowery Enduro to w pewnym sensie „więksi bracia” rowerów ścieżkowych. W tych rowerach znajdziemy zawieszenie o większym skoku (150-170 mm) i bardziej pancernej budowie. Takie rowery pozwalają względnie skutecznie podjeżdżać pod górę, ale prawdziwą frajdę sprawiają podczas zjazdów. Sprzęt tego typu spokojnie może być także wykorzystywany na trasach zjazdowych i w bike parkach.

Rowery cross-country (XC) są zaprojektowane z myślą o szybkości i wydajności na płaskim lub górskim terenie. Rowery tego typu budowane są z przednim lub pelnym zawieszeniem, którego skok zwykle mieści się w zakresie 80 do 120 milimetrów. Budowane są ze szczególnym naciskiem na lekkie komponenty.

Rowery Fat Bike miały swoje pięć minut parę lat temu, jednak w dalszym ciągu możemy w sklepach spotkać te rowery z nieproporcjonalnie grubymi oponami. Fat bike’i są przeznaczone do jazdy po piasku i śniegu, czemu sprzyjają bardzo szerokie opony zapewniające przyczepność i stabilność.

Ostatnim rodzajem rowerów górskich są rowery zjazdowe. To sprzęty wyposażone w armortyzację o dużym skoku, sięgającym 180-220 milimetrów. Tego typu sprzęt zwykle nie nadaje się do podjazdów, jako że ciężkie opony, duży skok amortyzacji i agresywna geometria nie sprzyjają wydajności pedałowania. Świetnie sprawdzą się za to w bike parkach i jeździe przywyciągowej.

Rower górski hard tail czy full suspension?

Rowery typu hardtail są wyposażone w amortyzowany widelec z przodu, który pomaga amortyzować przeszkody pokonywane przez przednie koło, ale tył roweru nie ma amortyzacji. To z kolei przekłada się na większą pracę nóg podczas pokonywani przeszkód, ale zapewnia też maksymalną wydajność pedałowania.

Rowery z pełnym zawieszeniem mają zawieszenie zarówno z przodu, jak i z tyłu roweru, co pozwala na większą amortyzację uderzenia i lepszą przyczepność. Kompromis z pełnym zawieszeniem polega na tym, że rower może trochę bujać podczas pedałowania i tracisz część transferu energii podczas podjeżdżania pod górę. Problem ten jest w pewnym stopniu niwelowany przez fakt, że większość tylnych amortyzatorow ma możliwość zablokowania tylnego zawieszenia, aby zapewnić lepsze przenoszenie mocy i bardziej wydajne podjeżdżanie.

(Visited 11 times, 1 visits today)
Zamknij