W dobie coraz większej dbałości o zdrowie, kondycję fizyczną i samopoczucie, wiele firm zaczyna zauważać zalety inwestowania w tworzenie siłowni w miejscu pracy. To świetne uzupełnienie dla coraz popularniejszych pokojów relaksu i rozrywki. Dzięki stworzeniu takiego miejsca pracownicy zyskują łatwy dostęp do miejsca na trening, a dzięki nowoczesnym rozwiązaniom – takim jak SmartGym Pro marki ViSHAPE – mogą realizować przemyślane i dopasowane do ich potrzeb programy treningowe, także bez obecności trenera personalnego. To z kolei przekłada się na szereg korzyści zarówno dla nich, jak i dla pracodawców – o tym zresztą będzie można się przekonać czytając dalszą część artykułu.
Jakie korzyści przyniesie pracownikom i pracodawcy firmowa siłownia?
Regularne ćwiczenia fizyczne wpływają pozytywnie na zdrowie i samopoczucie pracowników. Dzięki temu zwiększa się ich efektywność pracy, koncentracja, a także kreatywność. Jak dowiodły badania naukowe, regularny trening może także pomóc zmniejszyć liczbę dni przeznaczonych na zwolnienia lekarskie. Warto bowiem pamiętać, że regularne ćwiczenia fizyczne są jednym z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i odporność organizmu. Szczególnie ważna – szczególnie w firmach, gdzie pracownicy wykonują pracę biurową – może być także skuteczność treningu w zapobieganiu występowaniu bólu pleców. Ten problem powszechnie występuje wśród osób pracujących przed komputerem i jest jednym z najczęstszych (po infekcjach) powodów korzystania przez pracowników ze zwolnień chorobowych.
Kolejnym aspektem jest poprawa integracji między pracownikami. Ćwiczenia w grupie sprzyjają wzajemnemu wsparciu, motywacji do osiągania coraz lepszych wyników i wzmacniają relacje międzyludzkie. Dobre relacje pomiędzy pracownikami przekładają się na lepszą atmosferę pracy i lepsze wyniki osiągane przez zespół.
W efekcie pracodawca tworzący firmową siłownię może liczyć na wyższą wydajność zespołu, rzadsze absencje chorobowe i lepszą atmosferę w pracy. To wszystko przełoży się na lepsze wyniki osiągane przez firmę. Warto także wiedzieć, że fakt posiadania przez firmę własnej siłowni może być postrzegane przez kandydatów w procesie rekrutacji jako dodatkowy benefit.
Dlaczego SmartGym Pro marki ViSHAPE jest dobrym rozwiązaniem dla Twojej firmy?
Jedną z najczęściej wskazywanych barier przed stworzeniem firmowej siłowni w miejscu pracy jest brak odpowiedniej ilości miejsca, lub też obawa o hałas, który takie pomieszczenie może generować. To ostatnie bywa szczególnie problematyczne w nowoczesnych budynkach biurowych, gdzie wiele ścian jest budowanych w oparciu o lekkie konstrukcje, a ewentualny hałas niesie się przez wiele pięter.
W przypadku stworzenia firmowej siłowni w oparciu o stację treningową SmartGym Pro oba te problemy są skutecznie rozwiązane. Sama stacja treningowa zajmuje niewiele miejsca – po rozłożeniu wymaga nie więcej niż 2 metrów kwadratowych wolnej przestrzeni – a do tego praca z jej wykorzystaniem jest niemal bezgłośna. Te cechy nie zmniejszają jednak funkcjonalności tego urządzenia – dzięki cyfrowo generowanemu oporowi trenujący mogą ustawić obciążenie w zakresie od 1,5 kg (w pracy jednostronnej) do 120 kg (w pracy obustronnej) z dokładnością do 0,5 kilograma. Dołączone do stacji akcesoria pozwalają zastąpić jednym urządzeniem tak sztangę, bramę z wyciągiem jak i duży zestaw hantli.
Co więcej, producent przygotował personalizowaną aplikację na systemy Android i iOS, dzięki której pracownicy będą mogli bezpłatnie stworzyć swój własny plan treningowy i monitorować swoje postępy. W aplikacji poza planami treningowymi znajdziemy także filmy instruktażowe do szeregu ćwiczeń, dzięki którym nawet osoby nie mające wcześniejszego kontaktu z treningiem siłowym będą mogły zacząć bezpiecznie ćwiczyć.
Jakie możliwości treningowe oferuje SmartGym Pro marki ViSHAPE?
Stacja treningowa SmartGym Pro marki ViSHAPE wraz z dołączoną do zestawu regulowaną ławką treningową pozwala wykonywać pełnowartościowy trening funkcjonalny. Dołączony gryf pozwala zasymulować pracę ze sztangą i wykonywanie ćwiczeń takich jak martwy ciąg, wyciskanie leżąc czy przysiady. Pojedyncze uchwyty pozwalają zastąpić pracę z hantlami zarówno w pracy obustronnej, jak i jednostronnej. Możemy ich użyć zarówno do wyciskania nad głowę, jak i do wiosłowania w opadzie tułowia czy wykonywania wznosów na barki. Oprócz tego otrzymujemy także pas biodrowy – pozwalający na wykonywanie np. przysiadów bez obciążania kręgosłupa oraz opaski na kostki, które zostaną docenione szczególnie przez kobiety chcące wymodelować swoje pośladki i nogi.
Możliwości stacji treningowej nie kończą się jednak na samej mnogości stosowanych uchwytów – SmartGym Pro pozwala nam wybrać także jeden z 3 trybów pracy:
- standardowy, gdzie obciążenie podnoszone i opuszczane jest takie samo dla obu faz ruchu (podobnie jak w pracy z klasycznymi hantlami czy sztangą)
- ekscentryczny, gdzie obciążenie opuszczane jest większe niż ciężar podnoszony (niemożliwe do uzyskania korzystając z “klasycznego” sprzętu siłowego)
- izokinetyczny, gdzie generowane obciążenie jest dopasowywane do naszego wysiłku tak, by pracować z zadaną szybkością pracy.
Wszystkie te cechy sprawiają, że stacja SmartGym Pro jest prawdziwym “kombajnem” treningowym, który umożliwi nam wykonywanie zarówno klasycznego treningu siłowego, treningu funkcjonalnego, interwałowego jak i ćwiczeń rehabilitacyjnych.
Ile miejsca potrzeba na firmową siłownię?
Ilość potrzebnego miejsca na stworzenie firmowej siłowni jest zależna od przewidzianej ilości stanowisk i wybranego rodzaju sprzętu. W przypadku siłowni firmowej wykorzystującej urządzenia SmartGym Pro dobry komfort treningu zapewni nam pomieszczenie o powierzchni 6-8 metrów kwadratowych, a przy 12 metrach kwadratowych dostępnej powierzchni można się pokusić o postawienie dwóch stacji w jednym pomieszczeniu. Nic nie stoi na przeszkodzie by dodatkowo poza stacją w firmowej siłowni zamontować drążek do podciągania i zawiesić pasy do treningu w podwieszeniu lub kółka gimnastyczne – takie sprzęty doskonale uzupełnią możliwości stacji treningowej.
W przypadku siłowni firmowej opartej o klasyczne sprzęty treningowe, wymagana powierzchnia będzie znacznie większa i będzie ściśle uzależniona od rodzaju i ilości zakupionego sprzętu. Przykładowo, chcąc zapewnić miejsce na komplet hantli (pary od 1 do 30 kg), wyciąg, sztangę i stojaki do przysiadów powinniśmy dysponować powierzchnią około 20 metrów kwadratowych.
Podsumowanie
Podsumowując, korzyści płynące ze stworzenia firmowej siłowni dotyczą wielu aspektów funkcjonowania firmy. Wydajność i efektywność pracy pracowników wzrastają dzięki lepszemu zdrowiu i samopoczuciu, wynikającemu z regularnych ćwiczeń fizycznych. Wpływa to również na zmniejszenie absencji chorobowej, co przekłada się na niższe koszty dla przedsiębiorstwa.
Wybranie nowoczesnej stacji treningowej – takiej jak SmartGym Pro marki ViSHAPE – umożliwia stworzenie siłowni firmowej na małej przestrzeni, przy stosunkowo niskim koszcie inwestycji. Dodatkowo wybór takiego rozwiązania sprawia, że nie musimy inwestować w usługi instruktora lub trenera dla swoich pracowników oraz martwić się o ewentualne hałasy płynące z firmowej siłowni.
Urządzenie można zamówić ze strony producenta – vishape.pl
Źródła:
Hutchinson AD, Wilson C. „Improving nutrition and physical activity in the workplace: a meta-analysis of intervention studies.” Health Promot Int. 2012 Jun;27(2):238-49.
Burton WN, McCalister KT, Chen CY, Edington DW. „The association of health status, worksite fitness center participation, and two measures of productivity.” J Occup Environ Med. 2005 Apr;47(4):343-51.