Napisany przez 8:09 pm Zdrowie

Owoce bogate w zdrowe tłuszcze: jakie są dostępne w Polsce?

owoce bogate w zdrowe tłuszcze - lista

Kiedy zapytamy kogoś o owoce bogate w zdrowe tłuszcze zwykle spotkamy się z konsternacją. Owoce? W tłuszcze? Czasem po chwili namysłu zostanie nam wskazane Avocado i orzechy. Te ostatnie co prawda należą do owoców suchych, jednak dla wielu z nas po prostu są osobną kategorią produktów. Dla tych, którzy jednak szukają pomysłu na to, jakie owoce bogate w zdrowe tłuszcze dołączyć do swojej diety, przygotowałem tę krótką listę. Wymienione owoce są obecnie dostępne w Polsce – część znajdziemy w dyskontach, po inne trzeba będzie wybrać się do Makro lub innego, dobrze zaopatrzonego sklepu z bardziej egzotycznym zaopatrzeniem. Zapraszam do lektury – mam nadzieję że będzie owocna 😉

Awokado

160 kcal/100 g; 15 g tłuszczu; 9 g węglowodanów; 2 g białka; 7 g błonnika
Awokado to owoc o wysokiej zawartości tłuszczu, głównie zdrowych, jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Tłuszcze te są korzystne dla zdrowia serca i układu krążenia. Awokado jest także źródłem białka, błonnika, witaminy K, folianów, potasu i witaminy E.

Durian

147 kcal/100 g; 5,3 g tłuszczu; 27,1 g węglowodanów; 1,5 g białka; 3,8 g błonnika
Durian to egzotyczny owoc o intensywnym smaku i zapachu. Zawiera więcej tłuszczu niż większość owoców, głównie nasycone kwasy tłuszczowe. Durian jest również źródłem białka, błonnika, witaminy C, witaminy B6, tiaminy, ryboflawiny, potasu, magnezu i manganu.

Owoce Durian są dość trudno dostępne w kraju, jednak w dużych marketach powinniśmy je kupić bez większych trudności

Kokos

354 kcal/100 g; 33 g tłuszczu; 15 g węglowodanów; 3,3 g białka; 9 g błonnika
Kokos to egzotyczny owoc o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych, które są dobrym źródłem energii dla naszego ciała, jednak jest przy tym stosunkowo kaloryczny. Kokos dostarcza również białka, błonnika, witamin z grupy B, żelaza, manganu, magnezu i fosforu.

Acai

jagody acai są bogate w zdrowe tłuszcze

70 kcal/100 g; 5 g tłuszczu; 4 g węglowodanów; 2 g białka; 2 g błonnika
Jagody acai to owoc pochodzący z Amazonii i jest bogaty w zdrowe tłuszcze, głównie jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Dostarcza również białka, błonnika, witaminy A, witaminy E, witaminy C, wapnia, żelaza i potasu.

Migdały

579 kcal/100 g; 50 g tłuszczu; 22 g węglowodanów; 21 g białka; 12,5 g błonnika
Migdały, choć technicznie są nasionami, często są traktowane jako owoce. Są bogate w zdrowe, nienasycone tłuszcze, białko, błonnik, witaminę E, magnez, fosfor, potas i wapń.

Orzechy makadamia

owoce bogate w zdrowe tłuszcze - makadamia
Jeśli chodzi o owoce bogate w zdrowe tłuszcze, orzechy – nie tylko makadamia – są świetnym wyborem. O ile oczywiście nie mamy na nie alergii.

718 kcal/100 g; 76 g tłuszczu; 14 g węglowodanów; 8 g białka; 8,6 g błonnika
Orzechy makadamia to jedne z najbardziej kalorycznych i tłustych nasion. Są bogate w zdrowe, jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które mają korzystny wpływ na zdrowie serca. Orzechy macadamia dostarczają również białka, błonnika, witaminy z grupy B, witaminy E, magnezu, fosforu, manganu i miedzi.

Podsumowanie

Jak widać na powyższym zestawieniu, lista owoców bogatych w zdrowe tłuszcze nie jest zbyt długa. Nie oznacza to jednak, że osoby szukające w owocach źródeł tłuszczu są skazane na orzechy lub… niepowodzenie. W końcu Avocado czy jagody Acai są uważane przez wielu dietetyków jako prawdziwe „superfood” – superżywność. Trzeba jednak pamiętać, że owoce z listy należy do bardzo kalorycznych. To sprawia, że nie powinny się one pojawiać (w większych ilościach) w dietach redukcyjnych. Dla osób szukających smakowitych, zdrowych przekąsek na redukcji przygotowałem osobną listę owoców dobrych na diecie redukcyjnej.

(Visited 5 times, 1 visits today)
Zamknij