Napisany przez 4:04 pm Trening siłowy

8 zmian w ciele, które zauważysz, gdy zaczniesz regularnie trenować siłowo

trening siłowy - zmiany w ciele

Trening siłowy – choć kojarzony głównie z ćwiczeniami wykonywanymi na siłowni – ma wiele różnych oblicz. Można go wykonywać tak na wspomnianej siłowni, korzystając z całej masy dostępnego sprzętu, jak też ćwiczyć w domu, plenerze czy na wakacjach. Cechą wspólną wszystkich rodzajów treningu siłowego – w tym opisywanego wcześniej na łamach portalu treningu funkcjonalnego – jest wykonywanie ćwiczeń, w których przełamujemy opór – stąd też nazwa trening oporowy. Oporem może być ciężar podnoszony na hantlach czy sztandze, ale też masa naszego ciała.

Regularne stymulowanie naszego ciała poprzez trening siłowy doprowadzi do widocznych zmian w ciele. Oto osiem największych zmian, które zauważysz gdy zaczniesz trenować siłowo

1. Zwiększenie siły mięśniowej i wytrzymałości

Najbardziej oczywistą zmianą, której doświadczysz dzięki treningowi siłowemu, jest wzrost siły mięśniowej. Systematyczne podnoszenie ciężarów powoduje adaptację mięśni, co skutkuje ich wzmocnieniem i zwiększeniem wytrzymałości. Nie tylko będziesz w stanie podnieść cięższe przedmioty, ale także dłużej wykonywać czynności wymagające siły.

Trening siłowy = więcej siły i zgrabniejsza sylwetka

2. Lepsza definicja mięśni

W miarę wzrostu siły i objętości mięśniowej, zaczniesz dostrzegać lepszą definicję mięśni. Trening siłowy pomaga zarówno zwiększyć objętość mięśni, jak i je wyrzeźbić. To z kolei będzie szczególnie widoczne, gdy treningowi towarzyszy utrata nadmiaru tkanki tłuszczowej. u.

3. Poprawa postawy ciała

Regularny trening siłowy wzmacnia mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy, w tym mięśnie korpusu (core), pleców i ramion. Wzmocnione mięśnie pomagają utrzymać kręgosłup w odpowiedniej pozycji, co może prowadzić do poprawy ogólnej postawy, zmniejszenia bólu pleców i zwiększenia pewności siebie. Także społeczne postrzeganie osoby wyprostowanej jest znacznie lepsze, aniżeli osoby przygarbionej.

4. Zwiększenie gęstości kości

Trening oporowy jest doskonały dla zdrowia kości. Stawianie oporu w trakcie ćwiczeń stymuluje kości do wytwarzania nowej tkanki kostnej, co zwiększa ich gęstość. To zmniejsza ryzyko osteoporozy i złamań tak związanych ze starzeniem, jak i np. upadkami w trakcie uprawiania ulubionego sportu.

wzrost gęstości kości trening siłowy
Wzrost gęstości kości docenią rowerzyści czy narciarze

5. Lepsza regulacja glukozy we krwi

Trening siłowy ma pozytywny wpływ na kontrolę poziomu cukru we krwi, ponieważ mięśnie wykorzystują glukozę do produkcji energii. Regularne ćwiczenia siłowe mogą zwiększyć wrażliwość na insulinę, co jest korzystne w zapobieganiu cukrzycy typu 2. Cukrzycy trenujący siłowo mogą zauważyć także łatwiejsze „zarządzanie” cukrzycą, związane ze wspomnianym wzrostem wrażliwości na insulinę.

6. Zwiększenie spoczynkowego tempa przemiany materii

Mięśnie są tkanką metabolicznie aktywną, co oznacza, że spalają kalorie nawet w stanie spoczynku. W miarę wzrostu masy mięśniowej, wzrasta również Twoje spoczynkowe tempo przemiany materii (RMR), co oznacza, że organizm spala więcej kalorii przez całą dobę, nawet podczas snu. Różnica może wynieść nawet 100-120 kcal na dobę w przypadku mężczyzn!

7. Poprawa równowagi i koordynacji

Trening siłowy wymaga od ciała integracji mięśniowej oraz neuromotorycznej, co przyczynia się do lepszej koordynacji ruchowej i równowagi. Wzmacniając mięśnie, które stabilizują ciało, zwiększasz swoją zdolność do utrzymania równowagi, co jest szczególnie ważne w miarę starzenia się.

8. Zwiększona wydolność w innych formach aktywności

Wzrost siły i wytrzymałości mięśniowej przekłada się na poprawę wydajności w innych rodzajach aktywności, takich jak bieganie, pływanie czy jazda na rowerze. Lepsza siła mięśniowa i kondycja pomagają w wykonywaniu codziennych zadań z większą łatwością i mniejszym ryzykiem kontuzji.

Jak widać na podanych przykładach, regularny trening siłowy może przynieść znaczące korzyści dla wyglądu, funkcjonowania i ogólnego stanu zdrowia ciała. Wpływa on na rozwój siły, definicji mięśni, postury, zdrowia kości, regulacji cukru, metabolizmu, równowagi, koordynacji oraz poprawia wyniki w innych dziedzinach aktywności fizycznej. Rozpoczęcie treningu siłowego pod okiem doświadczonego trenera to inwestycja w długotrwałe zdrowie i dobre samopoczucie.

(Visited 5 times, 1 visits today)
Zamknij